Po co są Szkolenia?


Należy zacząć od tego, że szkolenia to w dzisiejszych czasach najlepszy sposób podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Można bez wahania stwierdzić, że nie istnieją lepsze metody zdobywania wiedzy praktycznej, która bezsprzecznie warta jest więcej niż książkowa, często zdecydowanie oddalona od rzeczywistych warunków, w których przychodzi nam żyć i pracować. Teoria schodzi na drugi plan, szkolenia są przede wszystkim praktyczne. Praktyczne szkolenia – tylko takie mogą uczynić z nas ekspertów w swojej (i nie tylko) dziedzinie. Ćwiczenia praktyczne sprawdzają nasze umiejętności – stawiają nas przed problemami, z którymi prawdziwy ekspert powinien sobie radzić. Tak naprawdę szkolenia są olbrzymim pożytkiem zarówno dla firm, jak i dla poszczególnych pracowników. Szkolenie dostosowane do potrzeb danej firmy pozwala jej osiągnąć lepszą specjalizację, a co za tym idzie zbliżyć się do celu naczelnego – powiększenia wartości firmy.

Szkolenia dla pracowników umożliwiają im lepiej rozumieć mechanizmy rządzące firmą, w której pracują, a w konsekwencji zwiększają ich efektywność. Praktyczne szkolenie jest dla każdego pracownika dużo więcej warte niż wszelkie wykłady. Zakres wiedzy praktycznej, którą możemy zdobyć zarówno na szkoleniach otwartych jak i zamkniętych jest naprawdę szeroki – począwszy od szkoleń zarządzania czasem, poprzez szkolenia finansowe, szkolenia ze sprzedaży, szkolenia menedżerskie skończywszy na wysoce specjalistycznych szkoleniach dla trenerów.

Wypada wspomnieć w tym momencie o znaczeniu osoby trenera. Trener – osoba prowadząca szkolenie – musi być ekspertem w dziedzinie, z której szkoli i musi posiadać umiejętność przekazywania swojej praktycznej wiedzy. Dlatego warto korzystać z usług praktyków, trenerów doświadczonych, którzy przeszkolili setki lub tysiące ludzi, czyniąc z nich prawdziwych specjalistów, wzbogacając zakres ich umiejętności i pomagając dostrzec praktyczne ujęcie problemów, które co dnia spotykali i spotykają na swojej drodze zawodowej. Trenerzy przygotowują także niezbędne materiały dla uczestników szkolenia, dzięki którym po jego zakończeniu pozostają oni w posiadaniu skatalogowanej wiedzy, którą nabyli.